Shiniori-Raws
Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tenshi no Tamago / 天使のたまご / Angel's Egg 1985
Angel's Egg 1985 BluRay 1080p x264 AAC-Shiniori
Shiniori
#1
[Image: c9d4dvg.jpg]

English Introduction

Quote:The surrealist world of Tenshi no Tamago is desolate and devoid of the bustle of traditional everyday life. Instead, the world is filled with ominous phenomena, including floating orbs populated with statues of goddesses, gargantuan army tanks that seem to move unmanned, armies of fishermen who chase after the shadows of nonexistent fish, and caverns solely decorated with glass vessels of water.

In this run-down world, a young girl takes care of a large egg and scavenges for food and drink. She encounters a mysterious man with a cross over his shoulder, who soon becomes curious about who she is and what her egg contains. They decide to explore the lost and broken landscape together, questioning each other about the nature of faith, the purpose of the world, and the origins of their lives.


Türkçe Tanıtım

Quote:Angel's Egg, ıssız ve karanlık bir dünyada kucağında büyük bir yumurtayla gezen küçük bir kızın, garip bir haç taşıyan bir adamla karşılaşması ve bu iki insanın varoluşu sorgulamalarını konu alır. Film, nesnel bir anlatımdan çok, öznel bir algıya dayanır. Sunulan imgeler ve semboller, izleyicinin kendi yorumunu yapmasına yöneliktir. Oshii, Angel's Egg'i büyük bir oranda Hristiyanlığın doğumuna ve yaratılış mitlerine dayandırmış ve sembolizmi bu doğrultuda kullanmıştır. Yoshitaka Amano'nun gerçeküstü ve dışavurumcu sanat konusundaki bilgi ve yeteneğinin yapıma katkısı büyüktür. Anlatım durağan bir yapıda olsa da gerçeküstü sekanslar ve gerilim sahnelerinin arzı ile anime tarihinde bu açıdan benzerine az rastlanan bir film ortaya koyulmuştur.


PHP Code:
General          F:\Encode Edilenler\Angel's Egg 1985 BluRay 1080p x264 AAC-Shiniori.mp4
Format            : MPEG-4 at 4 354 kb/s
Length            : 2.16 GiB for 1 h 11 min 6 s 264 ms

Video #0          : AVC at 4 090 kb/s
Aspect            : 1920 x 1080 (1.778) at 23.976 fps

Audio #0          : AAC at 258 kb/s
Infos            : 2 channels, 48.0 kHz
Language          : ja 
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)